: کدخبر
11543
: تاریخ
۱۳۹۶/۰۵/۰۷

خراسان رضوی در جایگاه سوم کشور در زمینه تولید خون و فرآورده‌های خونی قرار گرفته است

0

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی پس از استان‌های تهران و فارس در جایگاه سوم کشور در زمینه تولید خون و فرآورده‌های خونی قرار گرفته است.
سیدحمیدرضا اسلامی در همایش روز ملی اهدای خون و تقدیر از اهداکنندگان نمونه خراسان رضوی اظهار داشت: خراسان رضوی جزو استان‌های برتر کشور در زمینه تولید خون و فرآورده‌های خونی بوده است و این استان به برکت امام رضا(ع) در عرصه‌های‌مختلف سرآمد و افتخار آفرین بوده که یکی از افتخارات در حوزه انتقال خون بوده است و خراسان رضوی پس از استان‌های تهران و فارس در جایگاه سوم کشور در این زمینه بوده است.
وی با بیان اینکه ۹۴ درصد اهداکنندگان خراسان رضوی مرد و ۶ درصد زن هستند، افزود: این عدد در شرایطی بوده که بیش از ۶۰ درصد خون‌ها و فرآورده‌های خونی تولید شده در استان به بانوان نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی تزریق می‌شود و متاسفانه یک باور غلط در بانوان به وجود آمده که خون‌دادن برای سلامتی‌شان مضر است، در صورتیکه میانگین جهانی اهدای خون ۶۰ درصد آقا و ۴۰ درصد خانم هستند و باید این باور غلط اصلاح شود و در این مسیر رسانه‌ها نقشی ویژه بر عهده دارند.
مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی در رابطه میزان خون‌های اهداشده در استان به لحاظ گروه‌های خونی، خاطرنشان کرد: آمار اهداکنندگان خون با گروه‌های خونی مثبت در یک سال گذشته شامل ۸۰ درصد گروه خونی مثبت و ۲۰ درصد گروه خونی منفی بوده است و بیشترین و کمترین اهداکنندگان خراسان رضوی در گروه‌های خونی +AB و _O بوده‌اند.
اسلامی در رابطه با میزان خون‌های تولیدشده در خراسان رضوی، تصریح کرد: در سال ۹۵، ۳۳۲ هزار ۷۸۳ کیسه خون و فرآورده خونی در خراسان رضوی تولید شد و این عدد در حالی به‌دست آمد که میزان خواسته شده از استان ۶۵ تا ۷۰ هزار کیسه بود و به گفته مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران عدد موجود در خراسان رضوی ۴ تا ۵ برابر میزان خواسته ‌شده بوده است.
وی تاکید کرد: میزان ذخیره‌سازی خون و فرآورده‌های خونی در خراسان رضوی در حد مطلوب است و از این بابت نگرانی‌ای نداریم و هرگاه که نیازی به حضور اهداکنندگان بوده شاهد حضور پررنگ آن‌ها در پایگاه‌های اهدای خون بوده‌ایم.

print
Print Friendly, PDF & Email

ارسال نظر

13 − هفت =