: کدخبر
9891
: تاریخ
۱۳۹۵/۱۲/۲۵

دعوایی بین شهرداری و میراث فرهنگی نیست/ اختلاف نظر در خصوص بناهای تاریخی

0

شهردار منطقه ثامن گفت: دعوایی بین سازمان میراث فرهنگی و شهرداری ثامن نیست و بحث‌های موجود در بین ما یک اختلاف نظر است.

به گزارش صبح مشهد؛ محمود عیدی عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در ساختمان شهرداری ثامن با بیان اینکه دعوایی بین سازمان میراث فرهنگی و شهرداری ثامن نیست گفت: بحث‌های موجود در بین ما یک اختلاف نظر است و ما یقیناً برخی از رفتارهای میراث فرهنگی را در زمینه حفظ آثار نمی‌بینیم.

وی تصریح کرد: شهرداری قریب به ۷ میلیارد تومان برای تغییر مسیر شارستان را برای خراب نشدن خانه امیری انجام داد اما پس از این تغییر مسیر نخستین کسی که زیر قولش زد میراث فرهنگی بود و اجازه تعمیر و بازسازی این خانه را نداد.

وی اظهار کرد: تنها در دور دولت قبل ۳۵ میلیارد تومان از تعهدات دولت در زمینه اوراق مشارکت منطقه ثامن پرداخت شد.در این دولت نیز بنا شد تا یک هزار میلیارد تومان وام به منطقه ثامن بدهند که برای آن هم چندین جلسه با بانک‌ها برگزار شد که به سرانجام نرسید و اخیراً در شرکت بهسازی ثامن برای دریافت ۳۰ میلیارد تومان اوراق خزانه به جمع‌بندی رسیده‌ایم.

شهردار منطقه ثامن در زمینه سفر استانی هیئت دولت به شهر مشهد (شهریور ماه) و تصویب مصوبات برای منطقه ثامن گفت: نه تنها این دولت که هیچ کدام از دولت‌ها به قول‌هایی که در زمینه منطقه ثامن داده‌اند عمل نکرده‌اند.

وی در خصوص میزان پیشرفت فیزیکی بافت فرسوده عنوان کرد: وضعیت پیشرفت فیزیکی در این بخش رضایت بخش است اما باید بدانید که برای تملک و اجرای فضاهای عمومی در منطقه به ۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز داریم.

وی با تاکید براینکه ورود به فضاهای انتفاعی را در اولویت نداریم گفت: به سبب وجود تراز صفر در منطقه در برخی از موارد مجبور هستیم تا به برخی پروژه‌های انتفاعی ورود کنیم.

وی با اشاره به مراسم استقبال از بهار  گفت: تعداد ۵ المان از ۲۶ اسفند ماه در سطح منطقه نصب خواهد و فضاآرایی منطقه نیز از ۲۷ اسفند ماه آغاز خواهد شد.

عیدی با بیان اینکه برای پیشبرد پروژه‌های خود نیازمند خریداری بسیاری از املاک منطقه هستیم گفت: حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر برای خرید املاک در مسیر پروژه‌ها نیاز داریم که این رقم سنگینی برای ما است.

وی بیان کرد: ۶۰ میلیارد تومان بودجه در زمینه خرید املاک در مسیر پروژه‌ها در سال ۹۶ تخصیص داده شده است؛ گفت: در سال ۹۵ توانستیم با استفاده از اوراق ۱۸۰ میلیارد تومان در زمین خرید املاک در منطقه ثامن هزینه کنیم.

شهردار منطقه ثامن در رابطه با ارتفاع ساختمان‌های اطراف حرم مطهر گفت: ساختمان‌هایی که در اطراف حرم مطهر ساخته شدند باید حداقل با ارتفاعی کمتر ساخته می‌شدند اما این موضوعات در آن زمان اصلاً مطرح نبوده است؛ بسیاری از این ساختمان‌ها که اکنون تکمیل میشوند شروع ساختشان یا دریافت پروانه ساختشان مربوط به سنوات قبل است.

وی با بیان اینکه منطقه ثامن کمترین سرانه فضای سبز را در سطح شهر مشهد به خود اختصاص داده است گفت: در ابتدای شروع پروژه‌های بهسازی اطراف حرم مطهر سرانه فضای سبز ۱٫۹ متر مربع بود که هم اکنون به ۴٫۳ متر مربع رسیده است.

وی از عطرافشانی خیابان‌های اطراف حرم مطهر در ایام سال نو خبر داد و بیان کرد: با نصب دستگاه‌های عطرافشان در اطراف حرم رضوی با هزینه‌ای ۷۵ میلیون تومانی در نظر داریم تا برای نخستین بار خیابان‌های منتهی به حرم مطهر را عطرافشانی کنیم.

وی در باره مناطق فرسوده بافت ثامن اظهار کرد: قطعاً بافت‌های فرسوده منطقه یکی از آسیب پذیرترین مناطق شهر هستند و در این باره نیز با سرعت بخشیدن به پروژهها و اخطار دادن به مالکان دارای ساختمان ناایمن به دنبال رفع این مشکلات هستیم.

print
Print Friendly, PDF & Email

مطالب مرتبط1

ارسال نظر

پنج + دوازده =