: کدخبر
9361
: تاریخ
۱۳۹۵/۱۱/۱۲

افزایش ۴ درصدی بودجه بخش منابع کل شهرداری در سال ۹۶

0

شهردار مشهد گفت:  بخش منابع کل این سازمان در سال آینده در بودجه افزایش۴ درصدی داشته است.

به گزارش صبح مشهد به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، سید صولت مرتضوی ظهر امروز در یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد در تالارشهر، اظهارکرد: محاسبه بودجه شهرداری این شهر مبتنی بر سند چشم انداز ۱۴۰۴، طرح جامع توسعه و عمران مشهد است و این بودجه براساس توجه به اسناد بالادستی همراه با سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سیاست‌ها و مصوبات شورای اسلامی شهر، وضعیت تحقق برنامه عملیاتی ۹۳-۹۷ شهرداری مشهد و مؤسسات تابعه بوده است.

وی تصریح کرد: در این راستا علاوه‌ بر توجه به عملکرد شهرداری در منابع و مصارف امسال و سال گذشته، به لایحه بودجه مصوب سال ۹۶ دولت و پیش‌بینی شرایط اقتصاد ملی و شهری در سال آینده نیز توجه شده است.

وی با بیان اینکه بودجه این سازمان در سال ۹۶ از نظر منابع عمومی در بخش نقدی برابر با ۲ هزار و ۸۴۶ میلیارد تومان در نظر گرفته است گفت: این میزان از نظر مصارف برابر با ۲ هزار و ۸۴۶ میلیارد تومان در قالب هزینه‌‌های عمومی در بخش جاری برابر با یک هزار و ۱۶۹ میلیارد تومان و عمرانی برابر با یک هزار و ۶۷۸ میلیارد تومان محاسبه شده است.

شهردار مشهد از تقدیم این بودجه به شورای اسلامی شهر مشهد خبر داد و افزود: با توجه به در نظر گرفتن محاسبه بودجه این سازمان در حوزه‌هایی همچون سرمایه‌گذاری و اقتصاد شهرداری همراه با سازمان‌‌ها و شرکت‌‌های تابعه شهرداری، این بودجه از نظر بخش اول در حوزه منابع اول برابر با ۵ هزار و ۲۰۴ میلیارد تومان و از لحاظ مصارف برابر با ۴ هزار و ۷۳۲ میلیارد تومان بوده و از نظر بخش دوم به میزان ۷۹۲ میلیارد تومان همراه با کمک شهرداری برابر با ۲۸۹ میلیارد تومان و منابع خالص سازمان‌‌ها به میزان ۵۰۳ میلیارد تومان است.

مرتضوی با تأکید بر تدوین بودجه کل شهرداری مشهد، سازمان‌ها و شرکت‌‌های تابعه در منابع به مبلغ ۸ هزار و ۵۵۳ میلیارد تومان، در مصارف به مبلغ ۸ هزار و ۸۱ میلیارد تومان اضافه کرد: ۲ هزار و ۶۷۶ میلیارد تومان در بخش منابع درآمدهای عمومی و کمک دولت در اصلاح بودجه سال ۹۵ محاسبه شده که این بخش با ۶ درصد افزایش در بودجه ۹۶ به ۲ هزار و ۸۴۶ میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه بودجه واگذاری دارایی‌های سرمایه‌‌ای اصلاح بودجه ۹۶،  ۳۳ درصد افزایش داشته است؛ تصریح کرد: این بودجه که امسال ۲ هزار و ۶۵۲ میلیارد تومان بوده، در سال آینده به ۳ هزار و ۵۳۷ میلیارد تومان رسیده اما در بخش واگذاری دارایی‌های مالی سال آینده بودجه مذکور ۳۲ درصد کاهش داشته که به عدد یک هزار و ۶۶۷ میلیارد تومان رسیده است.

 شهردار مشهد با اشاره به افزایش ۴ درصدی بخش منابع کل این سازمان در سال آینده در بودجه این بخش یادآور شد: این بخش در سال جاری به ۸ هزار و ۲۵۴ میلیارد تومان رسیده بود که در بودجه سال آینده ۸ هزار و ۵۵۳ میلیارد تومان پیشنهاد شده است.

مرتضوی اعتبارات هزینه‌ای مصارف شهرداری مشهد در بودجه سال آینده را یک هزار و ۱۶۹ میلیارد تومان برشمرد و بیان کرد: اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در بودجه سال آینده ۳ هزار و ۴۸۸ میلیارد تومان و اعتبارات تملک دارایی‌های مالی و خالص سازمان‌های شهرداری مشهد نیز ۵۰۳ میلیارد تومان محاسبه شده است.

وی با اشاره به اینکه تنوع بخشی به شیوه‌های مختلف تأمین مالی همراه با افزایش سهم درآمدهای پایدار و کاهش سهم درآمدهای ناپایدار از جمله ویژگی‌های بودجه در بخش منابع شهرداری مشهد است، یادآور شد: شناسایی و وصول همه مطالبات شهرداری از دستگاه‌‌های دولتی و غیردولتی نیز از دیگر ویژگی‌های بودجه محاسبه شده سال آینده شهرداری مشهد است.

شهردار مشهد در خصوص ویژگی‌های مهم بودجه در بخش مصارف متذکر شد: اهتمام به انضباط مالی و استقرار کامل سیستم حسابداری تعهدی، کاهش وابستگی اعتبارات هزینه‌ای به عواید حاصل از درآمدهای غیرپایدار، اجرای سیاست‌‌های کلی اصلاح الگوی مصرف و استانداردسازی کیفی خدمات، استمرار اصلاح نظام اداری در راستای افزایش بهره‌وری و اصلاح ساختار سازمانی همراه با توجه به اقتصاد دانش بنیان از طریق حذف یا کاهش وابستگی به کالاهای خارجی از ویژگی‌های این بخش محسوب می‌شود.

مرتضوی با اشاره به اینکه تلاش برای پیش‌بینی و پرداخت مطالبات تأمین کنندگان از شهرداری، پیش‌بینی بازپرداخت وام‌‌های دریافتی سال‌‌های گذشته و افزایش سهم تملک دارایی‌های مالی در بودجه سال ۹۶ از ویژگی‌های بودجه در بخش تملک دارایی‌‌های مالی محسوب می‌شود یادآور شد: در حوزه درآمدهای ناشی از عوارض در دو بخش عمومی و اختصاصی بودجه این سازمان در سال آینده به ترتیب ۴ و ۱۵ درصد افزایش داشته است که برای درآمدهای ناشی از عوارض عمومی یک هزار و ۱۶۸ میلیارد تومان و در حوزه درآمدهای ناشی از عوارض اختصاصی ۱۲۲ میلیارد تومان محاسبه شده است.

وی بهای خدمات و درآمدهای مؤسسات انتفاعی شهرداری را با یک درصد افزایش ۱۵۶ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود:  منابع عمومی شهرداری نیز با ۶ درصد افزایش در بودجه پیشنهادی سال ۹۶ به ۲ هزار و ۸۴۶ میلیارد تومان رسیده است.

print
Print Friendly, PDF & Email

مطالب مرتبط1

ارسال نظر

یک × سه =