: کدخبر
8013
: تاریخ
۱۳۹۵/۰۹/۰۲

اقدام مقام قضایی به صرف یک گزارش تایید نشده از طرف اطلاعات سپاه و با عنوان پیشگیری از وقوع جرم، بدون هماهنگی با سایر دستگاه های مدیریتی استان، اقدامی مذموم و ناشایست بود

0

برخوردهای سلبی با رخدادهای فرهنگی مشابه جلسه اربعین زیبنده ی کشور و پایتخت معنوی ایران اسلامی نیست
به گزارش صبح مشهد، استاندار خراسان رضوی در حاشیه ی جلسه ی کارگروه خدمات سفر ویژه زائران دهه اخر صفر استان، به سوال خبرنگاران در خصوص علل لغو جلسه ی سخنرانی نائب رئیس مجلس شورای اسلامی،در مشهد پاسخ داد.
علی رضا رشیدیان در این گفتگو ضمن تسلیت و تعزیت ایام رحلت پیامبر رحمت (ص) و شهادت سبط اکبر حضرت امام حسن مجتبی و ولی نعمتمان حضرت علی بن موسی الرضا ( علیهما السلام)، از خدمات و هماهنگی های صورت گرفته توسط دستگاه های اجرایی، عمومی و خاصا بخش های مردمی و خیران استان برای برگزاری مراسم پر شکوه راهپیمایی اربعین تقدیر کرد.
وی با تاکید بر آمادگی تمامی دستگاه های عضو ستاد خدمات سفر برای میزبانی از حدود ۳٫۵ میلیون زائر مشهد مقدس در دهه ی پایانی ماه صفر، گفت: متاسفانه در ایامی که محبان پیامبر و اهل بیت طاهرینش اعم از شیعه و سنی و حتی اهل کتاب توفیق برگزاری عزاداری حضرت سید الشهدا را داشتند ؛ جلوگیری از برگزاری مراسم اربعین در مشهد الرضا (ع) با سخنرانی نایب رئیس محترم مجلس که خود فرزند یکی از مفاخر استان هستند، آن هم توسط مقام قضایی به صرف یک گزارش تایید نشده و با عنوان پیشگیری از وقوع جرم، بدون هماهنگی با سایر دستگاه های مدیریتی استان، اقدامی مذموم و ناشایست بود.
استاندار خراسان رضوی با تاکید بر این که ، این مراسم بمناسبت اربعین حسینی و صرفا برای برگزاری عزاداری و دعوت مداح و تدارک آش نذری برای مراسم عزاداری پیش بینی شده بوداظهار داشت: مراسم فوق مشکلی به لحاظ قانونی و اخذ مجوز نداشت و دستگاههای امنیتی هم پیش بینی مشکل و تخلف خاصی که مستلزم تعطیلی مراسم باشد نداشتند.
رشیدیان خاطر نشان کرد: شنبه بعد از ظهر۲۹ آبان ماه، از ابلاغیه ای از سوی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، به نیروی انتظامی مبنی بر عدم برگزاری مراسم در تالار رازی مشهد مطلع شدم، با توجه به ابهام در حکم مذکور و با عنایت به تلاش های معاون محترم سیاسی استانداری به عنوان دبیر شورای تامین خراسان رضوی جهت تماس با دادستان و رفع سوءتفاهم و مشکل پیش امده ، که متاسفانه علی رغم تماس ها هیچگونه پاسخی از طرف دادستان محترم دریافت نشد.
وی تصریح کرد: بنده با توجه به تاکید وزیر محترم کشور دائر بر حل مشکل، شخصا موضوع را پیگیر شده و با مدیر کل دادگستری استان تماس تلفنی برقرار کردم که ایشان ضمن اشاره به جریان صدور حکم مذکور، به اظهارات دادستان که بر اساس مکاتبه ی اطلاعات سپاه مبنی بر احتمال بروز برخی تخلفات انجام شده اشاره فرمودند و مقرر شد موضوع را مجددا شخصا با دادستان محترم مورد بررسی قرار داده و نتایج آن را به اینجانب اعلام نمایند.
استاندار خراسان رضوی با بیان این که در این مکالمه خدمت ایشان تصریح بر عدم وجود احتمال تخلف و بروز مشکل خاصی شد؛ ولی متاسفانه بعد از این تماس دیگر هیچ ارتباطی از سوی ایشان دریافت نکردیم و تماسی حاصل نشد.
وی اظهار داشت: همان شب با دادستان محترم کل کشور جناب آقای منتظری صحبت کردم ضمن اطلاع رسانی به ایشان از واقعه و مکالمه و قراری پیگیری ریاست دادگستری ، در این رابطه حساسیت و توجه لازم را داشته باشند
رشیدیان گفت:در ادامه پیگیری ها ، موضوع را پس از عدم پاسخ دستگاه قضائی در استان با روسای محترم قوای قضائیه و مقننه نیز در میان گذاشتم که در اینجا، شایسته است از پاسخگوئی و ارشادات این بزرگواران کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم.
استاندار خراسان رضوی افزود: انتظار می رود با توجه به نظرات و سیاست های حضرت آیت الله آملی لاریجانی رئیس محترم قوه ی قضائیه مبنی بر عدم برخورد سلیقه ای با موضوعات مرتبط با حق الناس و با پیگیری و بررسی این موضوع شرایطی فراهم شود تا شاهد تکرار موارد مشابه نباشیم.
وی با بیان این که مبنای عمل دادستانی مرکز استان، بر اساس مکالمه ریاست محترم دادگستری ، نامه ی واصله از همکاران محترم اطلاعات سپاه بوده است؛ تصریح کرد: با توجه به گزارشات اخذ شده از اداره کل اطلاعات و نیروی انتظامی در استان و مطالعه مکاتبه معاون اطلاعات سپاه که به استانداری ارسال شده بود وقوع هیچ حادثه و جرمی در این مراسم عزاداری پیش بینی نشده بود و درخواستی مبنی عدم برگزاری یا لغو مراسم در آن درج نشده بود
استاندار خراسان رضوی، تلاش برای بهره برداری از این رخداد توسط رسانه های بیگانه برای ایجاد اختلاف و تنش و حتی نسبت دادن آن به نماینده ی محترم ولی فقیه در استان را غلط دانست و در این خصوص اظهار کرد: حضرت آیه الله علم الهدی از برگزاری این مراسم مطلع نبوده و هیچکونه ارتباطی با موضوع حکم دادستانی نداشتند.
وی گفت: همانگونه که رئیس جمهور محترم هم به آن تاکید داشتند برخوردهای این چنینی زیبنده ی نظام و خصوصا مشهد مقدس به عنوان پایتخت معنوی کشور و میزبان پایتخت فرهنگی کشورهای اسلامی نیست.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به برگزاری جلساتی از این قبیل در آستانه ی انتخابات؛ افزود: شایسته است در موارد مشابه (تجمعات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی)؛ به جای حذف اصل برگزاری اینگونه نشست ها وپاک کردن صورت مسئله، با اقدامات پیشگیرانه از زمینه های اسیب و بروز تخلف جلوگیری شود نه اصل تجمعات قانونی دارای مجوز.
رشیدیان تصریح کرد: به نظر می رسد در صورت وصول گزارشاتی از این قبیل به دستگاه قضایی، موضوع بایستی به شورای تامین شهرستان ها منعکس گردد تا با دعوت مسئولان برگزار کننده و طرح تخلف احتمالی با همکاری خود ایشان از بروز و وقوع تخلف احتمالی پیشگیری و از اسیب به اصل ازادی جلساتی که با مجوزات قانونی بناست شکل بگیرد جلوگیری شود.
وی گفت: با توجه به مذاکراتی که با حضرت آیت الله آملی لاریجانی رئیس محترم قوه ی قضائیه صورت گرفت و بیانات ایشان انتظار دارم با تاکیدات و رهنمودهای ایشان ، از این پس شاهد بروز چنین حوادثی در کل کشور و خصوصا مشهد مقدس نباشیم. و از طرف دیگر با توجه به انتظار عمومی در خصوص رسیدگی به این حرکت مبهم و مخل اعتماد اجتماعی و با عنایت به بیانات ریاست محترم جمهوری و ریاست محترم قوه مقننه و ماموریت خاص وزراء محترم کشور و دادگستری، نتایج رسیدگی ها در اسرع وقت به اطلاع عموم رسانده شود

print
Print Friendly, PDF & Email

مطالب مرتبط1

ارسال نظر

16 − 11 =