: کدخبر
6462
: تاریخ
۱۳۹۵/۰۷/۱۱

پرچم عزای حسینی امروز بر فراز گنبد حرم رضوی برافراشته می شود

0

شمیم ماه محرم در مشهد الرضا(ع) هم پیچیده است و در هر کوی و برزن نمادی از عزای جانسوز حسین(ع) به چشم می آید. پرچم های سرخ و سیاه هیئت های مذهبی، حال و هوای متفاوتی را برای مشهد مقدس رقم زده است.

به گزارش صبح مشهد به نقل از خراسان، همچنان که گفته اند «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا»، مشهدالرضا(ع) هم کربلایی است که دلباختگان حسین(ع) در این شهر رخت عزا بر تن می کنند … . و چه زیبا گفت سید شهیدان اهل قلم، شهید آوینی: که «ماندن در صف اصحاب عاشورایی امام عشق تنها با یقین مطلق ممکن است … و ای دل! تو را نیز از این سنت لایتغیر خلقت گریزی نیست . نپندار که تنها عاشوراییان را بدان بلا آزموده اند و لاغیر… صحرای بلا به وسعت همه تاریخ است…».
مراسم دهه اول محرم در حرم مطهر رضوی
اولین شب ماه محرم در راه است و به همین مناسبت عصر امروز پرچم عزای حسین(ع) از ساعت ۱۵ در آیینی باشکوه بر فراز گنبد منور حرم رضوی برافراشته و پوشش ضریح مطهر رضوی نیز تعویض می شود. بر اساس اعلام معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، همزمان با این برنامه مذهبی، مرثیه خوانی و ذکر لبیک یا حسین(ع) در صحن انقلاب اسلامی طنین انداز و شال عزای حسینی به نمایندگان هیئت های مذهبی اهدا می شود.
همچنین به مناسبت دهه اول محرم، برنامه های مرثیه و عزاداری از روز دوشنبه تا جمعه در رواق امام خمینی(ره) حرم رضوی برگزار می شود. این مراسم از ساعت ۴:۳۰ تا ۶ صبح با مرثیه سرایی و قرائت زیارت عاشورا برگزار می شود و حجت الاسلام و المسلمین عباس فرازی، سخنران این محافل در دهه اول محرم در حرم مطهر خواهد بود. همچنین تا پایان هفته هر روز از ساعت ۹:۴۵  تا ۱۳:۱۵ مراسم عزاداری دهه اول محرم با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین صالحی خوانساری و آیت ا… محسن کازرونی در رواق امام خمینی(ره) برگزار خواهد شد. سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین اسلامی فر در ساعت ۱۶ و سخنرانی حجج الاسلام و المسلمین فرزانه و رئیسی در ویژه برنامه شب های محرم از ساعت ۱۷:۴۵ تا ۲۰:۳۰ از دیگر برنامه های دهه اول محرم در حرم مطهر امام رضا(ع) است.
مراسم عزاداری و سینه زنی و سخنرانی درباره تبیین نهضت حسینی ویژه زائران غیر ایرانی در رواق کوثر حرم رضوی نیز برگزار خواهد شد.برنامه عزاداری دانش آموزان دبیرستانی با عنوان «بچه های عاشورایی» نیز هر روز از ساعت ۹ تا ۱۰:۳۰ و برنامه قرائت زیارت عاشورا به نام «عطر سیب» با حضور نیروهای نظامی و انتظامی در رواق دارالهدایه اجرا می شود. برنامه پرده خوانی وقایع عاشورا نیز ۱۳ و ۱۴ مهرماه از ساعت ۹ تا ۱۰:۳۰ در مقبره شیخ توسی برای دانش آموزان دختر دبیرستانی با همکاری گروه های زیارتی انجام خواهد شد.
«شیرخوارگان حسینی» و «بچه های عاشورایی» مهمان حرم رضوی
امسال نیز همچون سال های گذشته، در اولین جمعه ماه محرم همایش باشکوه شیرخوارگان حسینی در نقاط مختلف کشور و برخی از کشورهای جهان برگزار می شود و صبح روز جمعه ۱۶ مهرماه صحن جامع رضوی نیز میزبان برگزاری باشکوه ترین محفل شیرخوارگان حسینی در جهان اسلام خواهد بود. در این مراسم که از ساعت ۹ تا ۱۱ صبح برگزار می شود، ذاکران اهل بیت(ع) به مرثیه خوانی و ذکر مصیبت اباعبدا… الحسین(ع) می پردازند.

print
Print Friendly, PDF & Email

مطالب مرتبط

ارسال نظر

18 − 8 =

-->