: کدخبر
3701
: تاریخ
۱۳۹۵/۰۴/۲۶

ایمن سازی ۳ میلیون و ۲۵۶ هزار راس دام علیه شاربن در استان خراسان رضوی

0

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: از ابتدای سال۹۵ تا کنون تعداد ۳ میلیون و ۲۵۶ هزار و ۷۷۳ راس دام در استان علیه بیماری مشترک شاربن واکسینه شدند.

به گزارش صبح مشهد، محسن عابدزاده اظهار کرد: بیماری شاربن یا سیاه زخم یک بیماری عفونی حاد و مشترک بین انسان و دام است که توسط باکتری «باسیلوس آنتراسیس» ایجاد می شود و یادآور شد شیوع این بیماری در عموم حیوانات وحشی و اهلی مانند گاو، گوسفند، بز، شتر و گوشتخواران رخ می دهد و نیز به انسانهایی که با حیوانات آلوده و یا بافت آلوده حیوانی سر و کاردارند، نیز قابل سرایت است.

 

وی با اشاره به اینکه یکی از راههای پیشگیری از این بیماری در ایران، استفاده از واکسن است؛ افزود: میکروب این بیماری می تواند به عنوان سلاح بیولوژیک مورد استفاده قرار گیرد و تولید آن نسبتاً آسان است، لذا در حال حاضر از اهمیت خاصی برخوردارشده است .

وی از دامداران نسبت به واکسیناسیون دامهای خود علیه شاربن با ماموران دامپزشکی همکاری نمایند و در صورت مشاهده تلفات ناگهانی در دام ها سریعا به دامپزشکی محل اطلاع دهند و خواستار آن شد تا لاشه دام های مشکوک به بیماری با روش سوزاندن(ترجیحا) و یا دفن کردن زیر نظر دامپزشکی امحاء گردد و از کالبد گشایی دام تلف شده خودداری شده و فرآورده های دامی بخصوص پشم و پوست را از کانون بیماری خارج نکنند و جایگاه دام و محلی را که دام در آنجا تلف شده است را ضد عفونی نمایند.

عابدزاده تصریح کرد: خودداری از چرای گوسفند و بز در مناطق آلوده (باکتری شاربن در مجاورت هوا به صورت مقاوم در آمده و می تواند تا ۶٠ سال در محیط، قدرت بیماریزایی داشته باشد)،عدم مصرف گوشت های فاقد مهر بازرسی و یا لاشه های ناشی از مرگ های ناگهانی دام را از دیگر روش های پیشگیری از این بیماری عنوان کرد.

print
Print Friendly, PDF & Email

ارسال نظر

4 × دو =