: کدخبر
15940
: تاریخ
۱۳۹۷/۰۲/۰۵

رییس کانون انجمن‌های صنایع استان در بازدید اصحاب رسانه از مجتمع کارخانجات توس چینی: وظیفه دولت ایجاد شغل نیست/ کیفیت تولیدات توس چینی منحصر به فرد است

0

رییس کانون انجمن‌های صنایع خراسان رضوی گفت: وظیفه دولت ایجاد شغل نیست بلکه باید فضا و بستر مناسب آن را آماده کند.
به گزارش صبح مشهد، محسن شرکا در بازدید اصحاب رسانه از مجتمع کارخانجات توس چینی در شهرک صنعتی مشهد اظهار کرد: ما برای توسعه نیازمند اصلاح قوانین هستیم تا بستر مناسب را برای شغل و تولید ایجاد کنیم. وظیفه دولت ایجاد شغل نیست بلکه باید فضا و بستر مناسب آن را آماده کند. همچنین وظیفه عمده مجلس نیز این بوده که به قانون زدایی بپردازد و قوانین مخل تولید را شناسایی کرده و در صدد رفع آن گام بردارد.
رییس کانون انجمن‌های صنایع خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر همه می‌دانند که نظام بانکی چه بلایی بر سر کشور آورده است، عنوان کرد: در حال حاضر ما درگیر نظام مالیاتی ممیز محور هستیم که نظامی ناکارآمد بوده و در قانون کار نیز به بهره‌وری توجه چندانی نشده است و باید به این عامل نیز توجه ویژه‌ای شود.
شرکا خاطرنشان کرد: باید به یک درک مشترک در نقش تولید در اقتصاد دست پیدا کنیم. کشوری رشد می‌کند که اقتصاد آن بر مبنای تولید شکل بگیرد، در غیر این صورت توسعه مفهومی ندارد.
رییس کانون انجمن‌های صنایع خراسان رضوی اضافه کرد: ما همواره به دنبال یک فضای رقابتی برای تولید هستیم. نامگذاری سال نیز سه ضلع دارد که شامل سه قوه، تولیدکننده و مردم می‌شود.
شرکا گفت: مردم در خرید کالاهای مورد نیاز خود حق انتخاب دارند و ما نمی‌توانیم این حق را از آن‌ها بگیریم. در همین راستا باید کالاهایی را در اختیار آن‌ها قرار دهیم که از نظر کیفی در درجه‌ای بالا قرار گرفته باشد.
وی با اشاره به اینکه قاچاق یکی از دغدغه‌های مهم و بزرگ کشور ما محسوب می‌شود، تصریح کرد: در این خصوص نیز لازم است اقدامات مهم و چشمگیری صورت گیرد. همچنین نرخ تسهیلات، نظام بانکی و… مشکلاتی را در سر راه تولید قرار داده که در جهت رفع آن نیز باید اقدامات مهمی انجام شود.
شرکا تاکید کرد: باید توجه داشت کالاهای ایرانی توان رقابت با نمونه‌های خارجی را دارد و تنها لازم است برای تولید و فروش آن‌ بستر مناسب آماده شود.
حفظ و صیانت از نیروی کار از وظایف وزارت کار است
در ادامه نیز عطا متین‌فر، سرپرست مدیریت روابط کار اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی، اظهار کرد: در سال ۹۷ دو هدف توسط وزیر کار مطرح شد که این دو هدف شامل مبارزه با فقر و ایجاد اشتغال است.
وی عنوان کرد: ایجاد اشتغال صورت نمی‌گیرد مگر از طریق حمایت از کالای ایرانی. در این راستا برنامه‌هایی را نیز وزرات کار در نظر دارد و سیاست‌هایی را لحاظ کرده است.
سرپرست مدیریت روابط کار اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه استفاده از ماده ۱۵۷ قانون کار نیز از اولویت‌های ما بوده، تصریح کرد: لازم بوده در راستای تحقق شعار سال اعتمادسازی در بین مردم ایجاد شود. استان ما در تولید بعضی از محصولات مانند محصولات غذایی، سرامیک و چینی و… به خودکفایی رسیده و بعضی از کالاها در استان تولید می‌شود ولی چون در داخل فناوری نداریم، در تولید این کالاها به رشد چندانی دست پیدا نکردیم.
سرپرست مدیریت روابط کار اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی عنوان کرد: همچنین کشور ما در صنعت بزرگی مانند خودرو نتوانسته اعتماد مردم را جلب کند و باتوجه به اینکه بخش عمده‌ای از اشتغال در این صنعت قرار دارد اما مغفول مانده است. حفظ و صیانت از نیروی کار از وظایف مهم وزارت کار است و در این زمینه نیز کمیته‌ای را تشکیل داده‌ایم تا بتوانیم آموزش لازم در این زمینه را به کارگران ارایه دهیم.

وی افزود: رئیس جمهور در سخنرانی اخیر خود در جمع کارگران بر حمایت از کارگر و کارفرمای ایرانی تاکید کرد و اجرای این برنامه‌ها توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ادارات استانی آن بوده و در اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی این مهم به‌صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته است.
معاون کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه دو محور مبارزه با فقر و ایجاد اشتغال مهمترین برنامه‌های ما در سال ۹۷ خواهد بود، خاطرنشان کرد: در جهت تحقق این اهداف نیازمند مشارکت بهتر و بیشتر کارفرمایان و فعالان بخش خصوصی هستیم و سیاست اصلی معاونت کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در سال حمایت از کالای ایرانی حفظ و افزایش میزان اشتغال کنونی، ایجاد اشتغال مجدد و بازگشت به محیط کار برای کارگران بیکار شده، استفاده از ظرفیت‌های ماده ۱۵۷ قانون کار در جهت سازش در مشکلات و اختلافات، برخورد قانونی با کپی‌کنندگان برندها، افزایش ایجاد اعتماد مردمی در خرید کالای ایرانی در صنایع مختلف به‌ویژه خودروسازی و غیره بوده است.
متین‌فر تصریح کرد: بخش عمده‌ای از کارگران ایرانی در صنعت خودروسازی فعال هستند و کارگران در عرصه‌های مختلف زحمات بسیاری می‌کشند و این گروه‌ها از آموزش‌های لازم اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در مباحث مختلف به‌ویژه ایمنی در محل کار برخوردار می‌شوند.
وی تاکید کرد: در ایام هفته کارگر برنامه‌های ویژه‌ای در سطح استان برگزار می‌شود و کارگران و کارفرمایان نمونه مورد حمایت قرار گرفته و امتیازات ویژه برخوردار می‌شوند.

یکی بزرگترین مشکلات فعالان بخش خصوصی در بحث بیمه، بانک‌ها، مالیات و عدم ثبات نرخ ارز می باشد.

سیدجواد رضویان‌راد، رئیس خانه تعاون‌گران خراسان رضوی، نیز اظهار داشت: حمایت از کالای ایرانی با حمایت از کارگر ایرانی محقق می‌شود و خوشبختانه تولیدات صنعت‌گران ایرانی بسیار خوب بوده و قابل رقابت با نمونه‌های با کیفیت خارجی آن هستند.
وی افزود: یکی بزرگترین مشکلات فعالان بخش خصوصی در بحث بیمه، بانک‌ها، مالیات و عدم ثبات نرخ ارز بوده که مشکلات زیادی را برای آن‌ها ایجاد کرده است و از مسئولان درخواست اندیشیدن یک تدبیر جدی در جهت رفع این مشکلات را داریم.
مهدی کاملان، مدیرعامل کارخانه توس چینی هم گفت: شعار ما می‌توانیم زمانی محقق می‌شود که همه در عمل حامی کارگر و کارفرمای ایرانی باشیم و یکی از حوزه‌های پرکار کشور حوزه صنعت بوده است و از رسانه‌ها به عنوان بهترین حامی و قوی‌ترین عنصر ارتباطی درخواست داریم که با قلم خود روشنگری و هدایت‌گری لازم را داشته باشند.
وی با اشاره به مقام معظم رهبری در آغاز سال ۹۷ بر حمایت از کالای ایرانی تاکید کردند، افزود: برگزاری نشست‌های ما می‌توانیم در سال حمایت از کالای ایرانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و وقتی می‌گوییم دولت توجه ویژه به فعالان حوزه صنعت داشته باشند به معنای کمک‌های مالی نبوده و نیست، بلکه منظور این است که راه را نبندد و به معنای واقعی درک به مفاهیم و وعده‌های داده شده‌شان داشته باشند.
مدیرعامل توس چینی با بیان اینکه این مجموعه ۲۹ سال سابقه کاری دارد و ۷۵۰ نفر در آن مشغول به کار هستند، خاطرنشان کرد: توس چینی نقش موثری در عرصه تولید داشته و ۱.۳ درصد تولیدات چینی کشور تنها در یکی از واحدهای این مجموعه محقق شده است و تولید سالانه در مجموع ۲۲ هزار تن بوده است و در کلیه بخش‌های بحث تولید خود کفا هستیم.
کاملان با اشاره به اینکه با اراده و باور درست خود می‌توانیم بر تمامی مشکلات غلبه کنیم، بیان کرد: تحریم‌ها مشکلات خاص خود را داشته، اما تاثیری در پیشرفت کاری مجموعه نداشته است و در بحث عدم ثبات نرخ ارز هم مشکلاتی را داشته‌ایم و بیش از دو برابر نرخ‌های قبلی هزینه کردیم که فشار زیادی بر تولیدکننده وارد کرده است.
وی با اشاره برخورد قاطع دستگاه قضایی با کپی‌کنندگان لوگو و برند محصولات تولیدی این مجموعه، اضافه کرد: قیمت محصولات توس چینی یک سیزدهم نمونه‌های باکیفیت خارجی آن محصول در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد و کیفیت تولید توس چینی حتی قابل مقایسه با محصولات وارداتی از دیگر کشورها به‌خصوص چین نبوده و نیست.

print
Print Friendly

مطالب مرتبط

ارسال نظر