: کدخبر
15872
: تاریخ
۱۳۹۷/۰۲/۰۱

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی خبر داد: ظرفیت قابل توجه کشورهای جنوب شرقی آسیا برای صادرات کالای استان

0

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: طی سال ۹۶ صادرات استان به کشورهای جنوب شرقی آسیا از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار بوده است بطوری که در حال حاضر ۳ کشور از این منطقه، در لیست ۲۰ کشور اول شریک تجاری استان قرار گرفته اند.
به گزارش صبح مشهد به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، محمدعلی امیرفخریان اظهارداشت: کشورهای جنوب شرقی آسیا از سال های قبل به عنوان مقاصد صادراتی استان مطرح شده اند و این سازمان در سال گذشته نسبت به برگزاری همایش ها و دوره های آموزشی با بهره گیری از اساتید سازمان توسعه تجارت و فعالان اقتصادی منطقه، جهت ورود به این بازارها اقدام نموده است.
وی افزود: از جمله نتایج این اقدامات می توان به افزایش ۵۴ درصدی صادرات به کشور هنگ کنگ، افزایش ۸۴۷۹ درصدی صادرات به ویتنام و افزایش ۵۰۱۷ درصدی صادرات به اندونزی اشاره نمود و در حال حاضر نیز هنگ کنگ به عنوان پنجمین شریک تجاری استان و ویتنام و اندونزی به عنوان هفدهمین و هجدهمین شرکای تجاری استان شناخته می شوند.
امیرفخریان تصریح کرد: صادرات کالا از استان به هنگ کنگ از حدود ۶۲ میلیون دلار در سال ۹۵ به حدود ۹۶ میلیون دلار در سال ۹۶ رسیده است و صادرات به کشورهای ویتنام و اندونزی در سال ۹۵ به ترتیب حدود ۵۷ و ۸۶ هزار دلار بوده که در سال ۹۶ به ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار برای ویتنام و ۴ میلیون و ۴۰ هزار دلار برای اندونزی رسیده است.
وی افزود: عمده ترین محصولات صادراتی به کشورهای هنگ کنگ و ویتنام، زعفران و پسته و به کشور اندونزی، فولاد و سنگ های قیمتی بوده است.
وی تاکید کرد: برای حفظ و ارتقاء صادرات به کشورهای این منطقه در سال جاری، اعزام هیات و برگزاری نمایشگاه، پیش بینی شده است که با صدور مجوزهای مربوطه توسط سازمان توسعه تجارت، اقدام لازم صورت خواهد پذیرفت.

print
Print Friendly

مطالب مرتبط

ارسال نظر