: کدخبر
10862
: تاریخ
۱۳۹۶/۰۳/۰۳

سهم هرخراسانی یک وعده غذای گرم برای نیازمندان

0

دنبال این هستیم که در برنامه های ماه مبارک رمضان فقط کمیته امداد فعالیت نداشته باشد بلکه همه دستگاه ها به عنوان بازوی کمکی برای این نهاد اقدام کنند و در این بخش استانداری با ارسال نامه ای خواستار همکاری همه دستگاه ها و معرفی رابط به کمیته امداد شده اند.

نشست خبری مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی با رسانه های استان با هدف تشریح و تبیین فعالیت های این نهاد در ماه مبارک رمضان برگزار شد.
به گزارش صبح مشهد، محسن مسعودیان راد مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی با اشاره به قرار داشتن در آستانه ماه مبارک رمضان گفت: ماه رمضان، ماهی سرشار از برکت و معنویت و اوج نیکوکاری مردم نسبت به نیازمندان و محرومان است که خوشبختانه فعالیت ها و اقدامات کمیته امداد  چند برابر می شود و از جمله اقدامات این ماه می توان به اجرای برنامه های فرهنگی،اطعام نیازمندان، اکرام ایتام و محسنین، ایجاد بازارچه های رمضان و جذب زکات فطریه اشاره کرد.
وی، اطعام را به عنوان یکی از مسائل مورد تاکید در کلام وحی عنوان کرد و افزود: موضوع افطاری و پهن کردن سفره های افطاری از مباحث مورد تاکید است که در این بخش شهروندان و هم استانی ها با اهدای یک وعده غذای گرم به نیازمندان، می توانند به کمیته امداد و نیازمندان کمک کنند.
مدیرکل کمیته امداد استان، استفاده از ظرفیت های مردمی و ادارات و نهادهای دولتی و خصوصی برای اطعام نیازمندان را برشمرد و ادامه داد: با استفاده از ظرفیت های مختلف مردمی، در هفته اطعام هر شب شاهد اطعام گروهی از نیازمندان با همراهی و مشارکت سازمان ها، دستگاه ها و نهادهای دولتی و خصوصی خواهیم بود.
وی از اطعام بیش از ۴۵۰ هزار مددجو در سفره های افطاری در ماه مبارک رمضان سال گذشته خبر داد و گفت: در حال حاضر طبق آمار۶ تا ۷ میلیون نفر در استان خراسان رضوی ساکن هستند که با صرفه جویی از محل هزینه ها و در نظر گرفتن یک وعده غذای گرم توسط هر هم استانی به نفع نیازمندان، می توان شاهد اطعام چندین وعده غذا نیازمندان باشیم.
مسعودیان راد، هم چنین به خانواده های زلزله زده در استان اشاره کرد و افزود: سکونت خانواده های زلزله زده در چادر و عدم وجود شرایط مناسب برای پخت و پز غذا وظیفه کمیته امداد را در این امر دوچندان می کند که لازم است چندین شب با همراهی خیران اطعام وافطاری در مناطق زلزله زده به عنوان  اولویت صورت گیرد.
مدیرکل کمیته امداد خراسان رضوی، در بخش دیگر مطالب خود به جذب حامی و ارتباط خوب آنان با ایتام و فرزندان مشمول طرح محسنین اشاره و تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان سال گذشته، نیکوکاران ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مشارکت های نقدی و غیرنقدی به ایتام داشته اند که این آمار نشان از همبستگی و کمک به هم نوع و روح دستگیری از نیازمندان دارد .
مسعودیان راد، طرح محسنین را شامل فرزندان خانواده های نیازمندی که به عللی پدر در کنار خانواده حضور ندارد یا پدران نیازمندی دارند معرفی کرد و گفت: در خراسان رضوی شاهد تحت پوشش بودن ۲۴ هزار فرزند مشمول طرح محسنین هستیم که فقط ۶  هزارنفر از آنان دارای حامی هستند و مابقی در انتظار حمایت های خیرخواهانه نیکوکاران هستند .
وی، از حمایت ۲۴ هزار حامی نیکوکار از ۱۳ هزار و ۵۰۰ فرزند یتیم خبر داد و خاطرنشان کرد: ماهیت فقر تغییر کرده است و مددکاری متناسب با آن را می طلبد به طوری که اگر نتوانیم  به فرزندان خانواده های نیازمند به خوبی رسیدگی کنیم در آینده دچار آفت های بزرگتری می شویم.
مدیرکل کمیته امداد استان، ازدیگر برنامه های ماه مبارک رمضان امداد استان را بازارچه های رمضان برشمرد و با تاکید بر اینکه حلقه مفقوده در جامعه مولد، بخش فروش تولیدات مددجویان و عرضه به بازارمحصولات است، اظهار کرد: در ماه مبارک رمضان در ۸نقطه استان بازارچه رمضان برای عرضه و فروش تولیدات مددجویی راه اندازی می شود که در این بازارچه ها احتمال حضور مجریان طرح های خودکفایی از استانهای خراسان شمالی و جنوبی می رود.
مسعودیان راد با اعلام اینکه به شکرانه یک ماه روزه داری، مسلمانان زکات فطریه را پرداخت می کنند، تصریح کرد: طبق قانون مجلس شورای اسلامی،کمیته امداد وظیفه جذب و هزینه کرد زکات را عهده دارد، که برای هرچه بهتر اجرا شدن این فریضه الهی تاکنون جلساتی با شورای زکات مبنی بر جلب اعتماد عمومی, رعایت نکات شرعی و توزیع آن در اسرع وقت بین نیازمندان برگزار شده است.
وی میزان جذب کفاره و زکات فطره را در سال گذشته ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان عنوان کرد و ادامه داد: خوشبختانه در سال گذشته زکات فطریه در کمتر از ۱۲ ساعت به حساب سرپرستان خانوار با اولویت خانواده های بیمار و نیازمند واریز شد که این امر در سال جاری هم اجرایی می شود.
مسعودیان راد با اعلام اینکه فقرزدایی به تنهایی از عهده کمیته امداد خارج است و همت همه جانبه دستگاه ها را می طلبد، تصریح کرد: به دنبال این هستیم که در برنامه های ماه مبارک رمضان فقط کمیته امداد فعالیت نداشته باشد بلکه همه دستگاه ها به عنوان بازوی کمکی برای این نهاد اقدام کنند و در این بخش استانداری با ارسال نامه ای خواستار همکاری همه دستگاه ها و معرفی رابط به کمیته امداد شده اند.
شایسته ذکر است: نیکوکاران می توانند با شماره گیری کدUSSD  شماره #۰۵۱*۸۸۷۷* را از طریق تلفن همراه خود به صورت الکترونیکی و شماره حساب بانک ملی ۰۱۰۲۲۴۴۰۶۰۰۰ و یا شماره کارت ۱۱۱۱-۹۹۵۱-۹۹۱۸-۶۰۳۷ با شناسه واریزی ۲۹۶۲۴ را از طریق پایانه های بانکی اقدام کنند.

print
Print Friendly

مطالب مرتبط

ارسال نظر