: کدخبر
9221
: تاریخ
۱۳۹۵/۱۱/۰۸

تلاش در جهت نمایان کردن ظرفیت های علمی، فرهنگی و مذهبی مشهد همزمان با رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام

0

مدیرکل زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: انقلاب اسلامی گفتمان اعتدالی در حوزه زنان با تمرکز بر ابعاد مختلف حقوق فردی، خانوادگی و اجتماعی را شکل داد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ستاد ارتباطات رسانه ای پایتخت فرهنگ اسلامی – مشهد ۲۰۱۷، «صدیقه حجازی» اظهار کرد: در مقوله زن و خانواده با گفتمان های مختلفی در دنیا مواجهیم که یکی رویکرد افراطی ناشی از تفکر و فرهنگ مادی گرایانه غرب است.

وی ادامه داد: این رویکرد حضور زن در عرصه اجتماعی را منوط به فاصله گرفتن از سایر نقش های ویژه زنان می داند که این خود ناهنجاری های بسیاری در سطح جوامع و خانواده ایجاد کرده است.

مدیرکل زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نگرش دیگر را تفریطی توصیف و بیان کرد: این دیدگاه در برخی جوامع دیده می شود که زنان را فاقد هرگونه حقوق و مسئولیت برای ایفای نقشهای اجتماعی تلقی می کنند.

وی گفت: در این شرایط گفتمانی با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران شکل گرفت که زنان هم از حقوق اجتماعی، فردی و خانوادگی برخوردار شدند و موجب ایجاد تعادل در بین نقشها و حقوق زنان شد.

حجازی افزود: بر این اساس بین نقشها و مسوولیت های زنان در سطح فردی، خانوادگی و اجتماعی اعتدال برقرار شده و مبتنی بر این نگرش حقوق زنان بخشی مهم از تعامل اجتماعی است، لذا از آسیب های جوامع با نگرش افراطی و تفریطی جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: یکی از موضوعاتی که ایران هراسی را در دنیا القا می کند وجود این نگرش به زنان و گفتمانی است که جمهوری اسلامی در حوزه زنان برقرار کرده است.

مدیرکل زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: باید به هر طریق ممکن گفتمان های غلط را در فرهنگ و جامعه اسلامی که منجر به نادیده گرفتن بخشی از حقوق زنان می شود و یا به نوعی از فرهنگ های مادی گرا وارد شده، اصلاح کرد.

وی افزود: در این چارچوب دوره های دانش افزایی را برنامه ریزی کردیم تا به نگاه مشترکی در این حوزه دست یابیم.

او ادامه داد: این دوره ها فرصت خوبی را فراهم می کند تا بانوان علاقه مند مسایل اساسی پیش روی خود و جوامعشان را در عرصه بین المللی به بحث و بررسی بگذارند، ضمن آنکه زمینه ای فراهم می شود تا زنانی که مسایل بانوان را در سطح بین المللی پیگیری می کنند با یکدیگر آشنا شده و هم افزایی در این حوزه شکل گیرد.

حجازی همچنین آغاز رویداد پایتخت فرهنگی جهان اسلام را اتفاقی مبارک توصیف و بیان کرد: از این رو هفتمین دوره دانش افزایی زنان مسلمان در مشهد برگزار شد تا همزمان با آن ظرفیت های علمی، فرهنگی و مذهبی این شهر نیز نمایان شود.

وی گفت: با توجه به ماموریتی که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای برقراری تعامل با کشورهای جهان دارد، ما نیز در حوزه برقراری این ارتباطات در حوزه بانوان اقداماتی را دنبال می کنیم که از جمله آنها همین دوره دانش افزایی با رویکرد زنان وخانواده است.

print
Print Friendly

ارسال نظر